
New 2026 Forest River RV Wildcat 37GALLEY
Description
Forest River RV Wildcat fifth wheel 37GALLEY highlights:
At the front, you’ll find a fully equipped kitchen designed for comfort and convenience, offering ample overhead cabinetry, a spacious 16 cu. ft. refrigerator, a 30" microwave, and a 21" 2-in-1 oven range to handle everything from quick snacks to full meals. Enjoy dining or game nights at the Hi-Top table and chairs before moving into the inviting living room, which provides generous seating for movie nights with loved ones, including theater seating and two tri-fold hide-a-bed sofas that easily convert into additional sleeping space when needed. Adjacent to the living area is a convenient half bath featuring a folding table for laundry. Toward the front, the private bedroom offers a relaxing retreat with a 66" x 80" king bed in a slide-out for added floor space, a wardrobe for clothing and essentials, and a desk/vanity across from the bed for work or getting ready for the day. Completing the layout at the rear is a full bathroom equipped with a foot-flush toilet, a walk-in shower, and a linen closet to keep toiletries neatly organized.
With any Wildcat fifth wheel by Forest River, you will enjoy affordable luxury at every turn. These models are constructed with residential fiberglass insulation in the roof and floor, a 4'x6' sectioned underbelly armor, and a vacuum bonded, welded aluminum structure for added strength and durability. You will also find seamless roto-cast holding tanks, an outdoor shower, and 4-point auto leveling for quick and easy setup. Each model includes a best-in-class, high-efficiency 35,000 BTU furnace, along with an electric fireplace with thermostat control and remote, plus a 60,000 BTU tankless water heater for added convenience. There are carpet-free living spaces, residential backsplash, motion lighting throughout, and many more comforts!
Standard Features (2026)
Kitchen
Living Room
Bathroom
Bedroom
Heating & Cooling
Construction
Climate Package
Expedition Package
Options
Please see us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Wildcat 37GALLEY |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30955 |
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 42' 9" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2080 lbs |
| GVWR | 14080 lbs |
| Dry Weight | 11123 lbs |
| Cargo Capacity | 2957 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 Lb. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 19' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3WC2B5TG005877 |













































