
New 2026 Forest River RV Flagstaff Super Lite 26FKBS
Description
Forest River Flagstaff Super Lite travel trailer 26FKBS highlights:
This is the perfect couples trailer with a spacious living and kitchen area and a rear bedroom which includes the second exterior entry/exit door! The bedroom also provides a slide out queen bed, a wardrobe and an optional TV, plus windows for great views and access to the double entry bathroom. The front kitchen gives the cook counter space and cabinetry for dishes and such, plus all the appliances needed to make warm meals and store leftovers. You can dine at the booth dinette, relax on the 67" theater seating and watch the Smart TV while enjoying the fireplace.
With any Flagstaff Super Lite travel trailer by Forest River, you can enjoy quality features with lightweight towing! The Climate Protection Package includes radiant foil in the front cap, underbelly, and slides, plus there are 12V thermostat-controlled heated tanks for added protection. The complete composite wall construction and 6-sided full-aluminum frame is ultra durable, and the RoadTech tire pressure monitoring adds safety. Each model also includes the Coast to Coast Package that comes with slam latch baggage doors, a high gloss fiberglass cap, Goodyear Endurance tires, plus a 200W solar panel with an optional additional 200W panel for more off grid capabilities. Inside, you'll love the roller shades, solid surface kitchen countertops, a shower miser system, and many more comforts!
Standard Features (2026)
Superior Construction
Standard Features
Safety Standards
Climate Protection Package
Optional Features
Coast to Coast Package
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Flagstaff Super Lite 26FKBS |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30952 |
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 29' 8" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 902 lbs |
| Dry Weight | 6876 lbs |
| Cargo Capacity | 1826 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 21' Power w/Adjustable Rain Dump & LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TFLB25TZ201382 |



































