
Used 2024 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 24RRT
Description
Forest River Cherokee Grey Wolf toy hauler 24RRT highlights:
This dual entry toy hauler will allow you to enter in through the main living area or the front master bedroom for convenience! There is a walk-through bath that will be easily accessible for everyone, and there is plenty of storage space for personal belongings. Head to the full kitchen to prepare a home cooked meal, or head outdoors to enjoy the mini kitchen. There is also an outside TV mount if you brought a TV along, and a 15' power awning to provide shade. You can easily unload your toys using the ramp door, then relax on the fold-down sofas with a dinette.
Whether it's a journey that will take you to new locations or a tried-and-true getaway to that favorite and memorable destination, the Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailers and toy haulers are going to make the trip worth it every single time! You can travel in confidence with the premium wheel package, seamless roofing membrane with heat reflectivity, Power Gear frame technology with space-saver rail design, and Cherokee back-up camera system. The Cherokee Grey Wolf's interior is highly attractive with its stainless steel kitchen suite package and premium bedding ensemble and comforter. You will also find a black waste tank flush-out kit, an outside shower with hot and cold water, an armored underbelly tank enclosure, and an RV grill quick connect.
Standard Features (2024)
Limited Package
Base Camp Package
Campfire Package
Fish House Features
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Cherokee Grey Wolf 24RRT |
| Year | 2024 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30835 |
| Sleeps | 4 |
| Length | 33' 3" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 995 lbs |
| GVWR | 7995 lbs |
| Dry Weight | 5853 lbs |
| Cargo Capacity | 2142 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TCKZ29RK088174 |

























