
New 2025 Forest River RV Wildcat 36MB
Description
Forest River RV Wildcat fifth wheel 36MB highlights:
The perfect unit for a large family and includes a loft and triple bunks that the kids are sure to love. Adults can enjoy the privacy of the front bedroom with its king bed slide and large wardrobe. The combined rear living and kitchen area allows you to easily interact with your guests as you cook. Meals will be a breeze with the thoughtfully designed kitchen, including a center island with sink, a 12-volt 10.7 cu. ft. refrigerator, and a three burner cooktop plus microwave oven. After dinner, kick back and relax by the electric fireplace seated at the booth dinette, on the sofa or theater seating, or grab the cornhole boards from under the dinette cushions and head outside for a game or two!
Elevate your camping experience with any Wildcat fifth wheel from Forest River. With a variety of floorplans, these models are flexible enough to accommodate any group. Convenient design touches like "easy clean" floors with no vents, plenty of storage throughout, and a pull out step stool make getting away a breeze. A tankless water heater means showering with plenty of hot water, and you'll always be comfortable with the 35,000 BTU furnace and the 13,500 air conditioner. There's even an option to add additional air conditioning units.
Standard Features (2025)
Kitchen
Living Room
Bathroom
Bedroom
Heating & Cooling
Construction
Climate Package
Expedition Package
Options
Please see us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Wildcat 36MB |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30168 |
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 42' 6" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2335 lbs |
| GVWR | 14335 lbs |
| Dry Weight | 11538 lbs |
| Cargo Capacity | 2797 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FWCM26SG005052 |






































