
New 2026 Forest River RV Wildcat 33CHEF
Description
Forest River RV Wildcat fifth wheel 33CHEF highlights:
For the couple who love to cook, this fifth wheel is the perfect choice! There is generous counter space in the rear kitchen, along with overhead cabinetry, and a hi-top table and chairs for dining space. Beside the table is a desk with a chair and oversized opening windows so you can still enjoy nature views if you have to work. When it's time to relax, the tri-fold sofa and theater seating in the living room will do the trick, or you can head outdoors to enjoy the two power awnings. A full bath will let you freshen up before bed, and speaking of bedtime, the king bed slide out in the front bedroom is sure to bring comfort. There is also a walk-in wardrobe with washer and dryer prep and a dresser to keep your space tidy!
With any Wildcat fifth wheel by Forest River you will enjoy affordable luxury at every turn. These models are constructed with residential fiberglass insulation in the roof and floor, a 4'x6' sectioned underbelly armor, and a vacuum bonded, welded aluminum structure for added strength and durability. You will also find seamless roto-cast holding tanks, an outdoor shower, and 4-point auto leveling for quick and easy setup. Each model includes a best-in-class, high-efficiency 35,000 BTU furnace, along with an electric fireplace with thermostat control and remote, plus a 60,000 BTU tankless water heater for added convenience. There are carpet-free living spaces, residential backsplash, motion lighting throughout, and many more comforts!
Standard Features (2026)
Kitchen
Living Room
Bathroom
Bedroom
Heating & Cooling
Construction
Climate Package
Expedition Package
Options
Please see us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Wildcat 33CHEF |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30921 |
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38' 3" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1885 lbs |
| GVWR | 13885 lbs |
| Dry Weight | 10558 lbs |
| Cargo Capacity | 3327 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 Lb. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 15' and 11' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FWCJ22TG005667 |






