
Used 2022 Shasta RVs Shasta 18BH
Description
Shasta RVs Shasta travel trailer 18BH highlights:
Compact and full of features for you and your family to enjoy camping! There is an RV queen bed up front to sleep comfortably, and a set of bunk beds next to the full bathroom in the rear. Someone might even sleep on the booth dinette once easily setup for nighttime. The galley kitchen offers full amenities to make meals, and you will find storage throughout in overhead cabinets. And you can bring along those larger camping items like fishing poles, camping chairs and outdoor games in the pass-through compartment.
With each Shasta travel trailer by Shasta RVs, premium wood products are used such as 2x2 wall studs on 16" centers and 5/8" thick tongue and groove plywood floors. The 5" wood roof trusses support full walk-on roof decking wrapped with a seamless PVC membrane. Also included is a aerodynamic radius front profile, a front colored rock guard to protect against road debris, a straight axle with electric brakes, molded rain gutter with extra long spouts, a power tongue jack for easy setup, plus an oversized, lighted pass-through compartment with exterior access, and interior access under the bed. The interior offers decorative cabinet pulls, lighted cupholders with two USB chargers, a stainless steel sink, and more providing value and convenience. Rest easy when you purchase a lightweight Shasta that is built to last!
Standard Features (2022)
Exterior
Interior
Kitchen
Bathroom
Power Systems
Construction
Safety Features
Step Up Package - Required
Camping with Ease Package - Required
Options Exterior
Options Interior
Please see us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for details.
Due to Covid19 supply chain issues, some features and options shown may be temporarily substituted or removed.
Specifications
| Manufacturer | Shasta RVs Shasta |
| Model | 18BH |
| Year | 2022 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30272 |
| Sleeps | 5 |
| Length | 23' |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 5050 lbs |
| Dry Weight | 3400 lbs |
| Cargo Capacity | 1850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SSGC8NE18656 |
























