
Used 2023 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 26RK-L
Description
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 26RK-L highlights:
When you are looking for a couples trailer, you might want to stop your search after stepping inside this one! Some of highlights include theater seating to relax in while enjoying the fireplace, a walk-in pantry, and a large slide out. You can dine at the free-standing table with two fixed chairs and two folding chairs, and this space is great if you need a work area. There is bench seating with storage allowing you to sit down while taking off your shoes, plus overhead storage for belongings. The double entry bathroom is convenient, and the front bedroom offers a queen bed with two sides of storage, plus windows for cross-ventilation when you want some fresh air inside.
With any Cherokee Alpha Wolf travel trailer by Forest River you'll enjoy outstanding amenities, quality construction, and an affordable price. Each model features a "ToughBend" rigid skirt metal design, 5/8" tongue and groove plywood floor decking, and a "SuperTruss" roof structure that will hold up through years of camping memories. There is EZ-Clean deluxe kitchen backsplash indoors, along with an LED interior lighting package, a deluxe furniture pack, and many more comforts. These travel trailers include a utility center convenience light so you can easily check tank levels, and the outdoor TV prep means you can bring along your television for the big game. The Limited Package, Weather Guard Package, and Convenience Package include additional features found on select models, and there available options that can be added to further customize your Cherokee Alpha Wolf!
Standard Features (2023)
Limited Package (Not all items available on all models)
Convenience Package (Not all items available on all models)
Weather Guard Package (Not all items available on all models)
Standard Features
Options
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Cherokee Alpha Wolf 26RK-L |
| Year | 2023 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30744 |
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 32' 9" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 715 lbs |
| GVWR | 7715 lbs |
| Dry Weight | 6048 lbs |
| Cargo Capacity | 1667 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5zt2ckrb8p2011521 |






























