
Used 2024 Dutchmen RV Colorado 24BHC
Description
Dutchmen Colorado travel trailer 24BHC highlights:
Load up for a fun weekend or long vacation with this trailer in tow! Whether you camp close or far away, you will have eight to nine sleeping spaces thanks to the residential queen bed in the semi-private bedroom, the double-size bunks near the rear corner bathroom, and the furniture in the middle. Everyone can take turns getting dressed in either the full bathroom, or front bedroom once the privacy curtain is closed. There is plenty of storage found throughout in the closets, overhead cabinets, and along the exterior in the pass-through compartment for those longer items. And the 14' power awning with LED lights gives you an outdoor living space protected from the elements, so just add your own camping chairs and such.
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. The durable roof structure includes a TPO roof and fiberglass insulation, and the insulated structure features a metal exterior panel and Lauan interior panel so you can enjoy your RV for years to come. You will appreciate the high output furnace to keep your warm during colder camping months, and the magnetic baggage door catches will let you easily pack in your gear. There is backup camera prep and solar prep on each model, along with a power awning for protection against the elements when you sit outside. Inside, the LED lighting will make your space bright and open, and the upgraded residential flooring will be easy to keep clean.
Standard Features (2024)
Exterior Features
Interior Features
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Dutchmen RV Colorado |
| Model | 24BHC |
| Year | 2024 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30768 |
| Sleeps | 8 |
| Length | 28' 8" |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | Titanium, Tungsten |
| Hitch Weight | 487 lbs |
| Dry Weight | 4739 lbs |
| Cargo Capacity | 2861 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTC0L21R8950784 |























