
Used 2021 Coachmen RV Northern Spirit Ultra Lite 2557RB
Description
Coachmen Northern Spirit Ultra Lite travel trailer 2557RB highlights:
This Northern Spirit Ultra Lite travel trailer has an abundance of convenient features hidden all throughout its design, like the laundry center in the private bedroom, the pet center plus at the U-shaped dinette, the hidden closet and pantry behind the hinged entertainment center, and the flip-up countertop extension in the kitchen. Another feature that is especially handy during the summertime is the outdoor kitchen which will allow you to grill burgers outside with the neighbors or the playing kids.
The Coachmen Northern Spirit Ultra Lite travel trailer is here to make your camping life simpler! No matter how small, even the tiniest details make all the difference, and these trailers come with a full list of features that will enhance every camping experience. Some of those features are the motion-activated floor lights, the lighted USB ports, the kid's convenience center, the exterior dog leash clip, the exterior fishing pole storage, and the wireless phone charger. These trailers have been prepped for Wi-Fi, cable/satellite, a back-up camera, and solar panels. The exterior dog wash is useful for rinsing your puppy off after spending an afternoon playing in the dirt and mud. The exterior speakers also present an afternoon of fun.
Standard Features (2021)
Camping Simplified Features
Standard Features (Exterior)
Kitchen/Living Room
Bathroom
Bedroom
Construction
Popular Options
See us for a complete list of features and available options.
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Specifications
| Manufacturer | Coachmen RV Northern |
| Model | Spirit Ultra Lite 2557RB |
| Year | 2021 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30050 |
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29' 3" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 648 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5842 lbs |
| Cargo Capacity | 1758 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SBRXMS038301 |



























