
Used 2022 Chinook DREAM D259RB
Description
Chinook RV DREAM travel trailer D259RB highlights:
You will feel right at home in this travel trailer! It features a front private bedroom with a queen bed that has wardrobes on either side. The full rear bathroom has lots of space for you to walk around as you get ready each morning and it also includes a wardrobe to store your towels. Grab some bacon from the 10.6 cu. ft. refrigerator and fry it up on the three burner cooktop then enjoy it at the booth dinette with a hot cup of coffee. When you're ready to wind down your nights, relax on the sofa and enjoy the entertainment center!
Stop dreaming about your favorite destinations and start traveling there with any one of these Chinook RV DREAM travel trailers! They have new contemporary graphics and are at an affordable price so you can still travel around the country. A diamond plate rock guard protects the front of the unit, the powder coated chassis protects the bottom, and the radius EPDM roof keeps the elements out of the unit. The rain gutters come with extended spouts to help keep the water away too. LED exterior lighting and LED interior lighting aids in your views day and night. You are sure to find the right model for your needs!
Standard Features (2022)
Exterior
Interior
Options
Please see us for a complete list of features and available options.
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to Covid19 supply chain issues, some features and options shown may be temporarily substituted or removed.
Specifications
| Manufacturer | Chinook DREAM D259RB |
| Year | 2022 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30277 |
| Sleeps | 5 |
| Length | 30' 11" |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Stoneybrook, Billet |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4910 lbs |
| Cargo Capacity | 2090 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 110V/LP DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7KXBT2826NP020461 |


















