
Used 2025 Alliance RV Delta Ultra Lite RK234
Description
Alliance RV Delta Ultra Lite travel trailer RK234 highlights:
You'll love camping in this rear kitchen travel trailer with generous counter space and overhead storage for spices, dishes, and more. You can dine each day at the booth dinette or relax on the sofa slide out, which will provide more floor space. The spacious walk-thru bath includes a 30" x 36" shower, toilet, and vanity so you can clean up each day. Head to the front master bedroom where you can sleep soundly on the walk-around queen bed with dual nightstands and wardrobes. The second entry door is also found in this room so you can slip out for an early morning run!
The Delta Ultra Lite travel trailers by Alliance RV are perfect for those looking for a lighter tow weight! The fully functional oversized atrium windows will let more natural light in, and the carpet free interior will be appreciated after a weekend at the lake. There are also magnet catches on all cabinets, soft close cabinet doors, and a kitchen toe kick with LED accent lighting. The exterior includes multiple temperature controlled spray ports, exterior awning controls, and Goodyear Endurance tires. Start a new adventure today in a Delta Ultra Lite travel trailer!
Standard Features (2025)
Independence Package
Convenient Camping Package
Solar Package
Please see us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Alliance RV Delta |
| Model | Ultra Lite RK234 |
| Year | 2025 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 30757 |
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27' 11" |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 616 lbs |
| GVWR | 7450 lbs |
| Dry Weight | 5600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7m5td2721sc304133 |



























