
New 2024 Prime Time RV Avenger LT 17FQS
Description
Prime Time Avenger LT travel trailer 17FQS highlights:
Enjoy a little more floor space in this trailer thanks to the dinette slide that can be utilized as a dining, gaming and/or sleeping space. The front walk-around queen bed offers overhead storage and dual wardrobes to keep this area tidy. The galley kitchen includes everything you need to make warm meals, and store leftovers in the 6 cu. ft. refrigerator, plus there is a pantry for dry good storage. The rear bathroom offers privacy and convenience when changing and getting cleaned up, and there is also linen storage which is handy.
With any Avenger LT travel trailer by Prime Time, the exterior includes an aerodynamic front profile, a front diamond plate for protection on the road, and two rear stabilizer jacks. The interior offers seamless Carefree Congoleum flooring for easy cleanup and durability, pleated night shades throughout for privacy, a bottle opener, and extended ball bearing drawer guides. Other features include a 16,000 BTU furnace, a gas DSI water heater, a residential soundbar, and each has been prepped for a back up camera and solar.
Standard Features (2024)
Standards & Options
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Prime Time RV |
| Model | Avenger LT 17FQS |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30808 |
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21' 6" |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 355 lbs |
| Dry Weight | 3014 lbs |
| Cargo Capacity | 841 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power LED Lit |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2AVFC7SB940547 |
























