
New 2026 Prime Time RV Avenger LT 16BH
Description
Prime Time Avenger LT travel trailer 16BH highlights:
Compact and loaded with comfort and convenience for you to enjoy each and every camping trip! Because this trailer is easily towable, you'll be ready in no time. After a day of hiking, the kids will love sleeping on the bunk beds, and you can sleep on the front bed. And with enough storage space for your valuables and board games, this trailer makes camping easy!
With any Avenger LT travel trailer by Prime Time, the exterior includes an aerodynamic smooth front metal, a front diamond plate for protection on the road, and two stabilizer jacks. There is also exclusive Everlast construction, a PVC roof membrane, and solar prep for the option to go off-grid. The interior offers seamless Carefree Congoleum flooring for easy cleanup and durability, pleated night shades throughout for privacy, a bottle opener, and residential extended ball bearing drawer guides.
Standard Features (2026)
Exterior
Interior
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Prime Time RV |
| Model | Avenger LT 16BH |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30784 |
| Sleeps | 5 |
| Length | 20' 2" |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 505 lbs |
| Dry Weight | 3694 lbs |
| Cargo Capacity | 1211 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power LED Lit |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2AVEC3TB940774 |

















