
New 2026 Prime Time RV Avenger LE 26DBSLE
Description
Prime Time Avenger LE travel trailer 26DBSLE highlights:
Looking for a trailer that houses everyone? This trailer offers lots of sleeping choices with a set of double-size bunks, a queen bed and furniture that doubles as sleeping space! You will also appreciate the added interior space thanks to the large slide in the living area that features a booth dinette and sofa. Up front, there is a private bedroom where you can retreat to at night away from the bunks in the back, and the bedroom features ample storage with dual wardrobes and an overhead shelf for your things.
With any Avenger LE travel trailer by Prime Time RV you will enjoy at-home comforts while at the campground! Durable construction begins with an enclosed and heated underbelly, a one-piece roof membrane, and diamond plate front rock guard for added protection against debris during transport. There are also locking magnetic latches on the baggage doors, fully vented windows throughout, four stabilizer jacks, plus solar prep if you want the option to go off-grid. The interior will have you feeling right at home with residential extended ball bearing drawer glides, seamless Carefree Congoleum flooring, an XL single basin kitchen sink, and shower pans in all models that will make it easy to get in and out of the bath. Some of the convenient appliances and equipment you will appreciate are the 15,000 BTU A/C, 12V high-capacity water pump, Slim Profile range hood, and the Winegard 360+ antenna with Wi-Fi prep!
Standard Features
Exterior
Interior
Appliances & Equipment
LE Advantage Package
Options
See us for a complete list of features & available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Prime Time RV |
| Model | Avenger LE 26DBSLE |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30782 |
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31' |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 905 lbs |
| Dry Weight | 5538 lbs |
| Cargo Capacity | 2367 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | French Door w/ Bottom Freezer |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' LED Lit Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5zt2avrb9tb941736 |

