
New 2026 Forest River RV Un-Mapped 26ML
Description
Forest River Un-Mapped travel trailer 26ML highlights:
This travel trailer offers a comfortable and convenient layout rear bathroom with a linen closet, a private, well-appointed space for personal care with storage for linens, ensuring comfort on every journey. In the living room/kitchen combined area, you will find theater seating, a tri-fold sofa that offers versatile seating and additional space for guests or relaxation, adaptable to your travel needs, a fridge, a pantry for culinary supplies, an air fryer /microwave, a flip-up window, and overhead cabinets. The front bedroom will be your sanctuary of relaxation after a long day of exploring. The outside kitchen is the cherry on top, since it is ideal for alfresco cooking and dining, perfect for savoring meals amidst scenic surroundings and enjoying the outdoors with loved ones!
The Forest River Un-Mapped travel trailers deliver an unparalleled travel experience thanks to their incredible features, starting with the aluminum-framed floor with block foam insulation that ensures exceptional structural integrity and thermal efficiency, along with the sealed underbelly with forced heat & radiant foil barrier that provides superior insulation and heat management, and the power tongue jack facilitates easy maneuvering and stabilization of the trailer. Plus, the 30 Amp charge controller with solar inverter prep is ready for integration with solar power systems, catering to eco-conscious travelers seeking off-grid capabilities. Inside, you will find seamless Surf-X kitchen countertops that offer a sleek, durable surface and are easy to maintain for busy travelers. Further, the blackout roller shades will add privacy and light control for restful nights and cozy daytime retreats.
Standard features (2026)
Go Discover Value Package
Options
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Un-Mapped 26ML |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30917 |
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28' 11" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 7168 lbs |
| Dry Weight | 5668 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power Awning |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4x4tumb20tb036460 |




































