
New 2026 Forest River RV Un-Mapped 24RK
Description
Forest River Un-Mapped travel trailer 24RK highlights:
This travel trailer's functional rear kitchen boasts an air fryer/microwave that combines convenience for quick and healthy meal preparation, a shelf, overhead cabinets offering ample storage for culinary supplies and travel items, a fridge, and a pantry that delivers convenient storage for snacks and provisions. Plus, the bar 2 table creates a flexible space for casual dining and socializing, and the flip-up window enhances ventilation and brings in natural light for a bright kitchen ambiance. You can also rest a bit in the theater seating that provides comfortable, cinematic-style seating for relaxation. In the center of this RV, you will find a walk-through bathroom, adding convenience to the unit, and further, you will be mesmerized by the well-appointed front bedroom. Designed for two, this space offers a king-size bed, end tables, and a wardrobe on each side of the bed, featuring ample storage and convenient bedside spaces for comfort and organization.
The Forest River Un-Mapped travel trailers deliver an unparalleled travel experience thanks to their incredible features, starting with the aluminum-framed floor with block foam insulation that ensures exceptional structural integrity and thermal efficiency, along with the sealed underbelly with forced heat & radiant foil barrier that provides superior insulation and heat management, and the power tongue jack facilitates easy maneuvering and stabilization of the trailer. Plus, the 30 Amp charge controller with solar inverter prep is ready for integration with solar power systems, catering to eco-conscious travelers seeking off-grid capabilities. Inside, you will find seamless Surf-X kitchen countertops that offer a sleek, durable surface and are easy to maintain for busy travelers. Further, the blackout roller shades will add privacy and light control for restful nights and cozy daytime retreats.
Standard features (2026)
Go Discover Value Package
Options
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Un-Mapped 24RK |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30919 |
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 28' 11" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| GVWR | 7428 lbs |
| Dry Weight | 5928 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power Awning |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TUMZ26TB036503 |














































