
New 2025 Forest River RV Flagstaff E-Pro E20BH
Description
Forest River Flagstaff E-Pro travel trailer E20BH highlights:
This spacious bunk trailer will work perfectly for a family or friend group that enjoys their own sleeping space, plus more floor space with the dinette slide out that can sleep one to two. The bottom bunk even flips up so you can stow away your bikes, totes and such through the bike door for secure travels. There is exterior storage for more outdoor gear, and interior storage found throughout. The cook will love having a pantry and overhead cabinets for snacks, canned goods, dishes and more. After making a warm meal, the 12V refrigerator can hold the leftovers. There is also a flip-down lavy sink in the full bath for added space when not in use!
With any Flagstaff E-Pro travel trailer by Forest River, you will experience lightweight towing, style and features that will meet your needs, plus amenities that give you more than you expected! Built with interior and exterior composite sidewall construction, tongue and grove plywood flooring, and a vacuum laminated roof and walls, plus torsion axle, Rubber-Ryde suspension, and a tire pressure monitoring system for safety while traveling. And the 200 watt roof mount solar panel with 1,800-watt inverter will allow you to stay off-grid if you like. The interior offers a comfortable environment with the choice to use the air conditioner or furnace, and a 12V entertainment TV with a stereo to stay up to date on your favorite movies. Make your selection today!
Standard Features (2025)
Exterior
Interior
Construction
Towing
Kitchen
Bathroom
Package G (20BH, 20FK, 20FBS, 19FBS, 19FD, 19FDS, 19DBH, 15FBS, 15FDG, 15TB, 15RDG)
Package E (12SA, 14DA)
The Power Package (19FDS, 20BH, 20FBS, 19FD)
Options
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Flagstaff E-Pro E20BH |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30753 |
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21' 2" |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| Dry Weight | 3906 lbs |
| Cargo Capacity | 1092 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" 12V TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2FSKC5S3038723 |

































