
New 2026 Forest River RV Flagstaff E-Pro E20BHT
Description
Forest River Flagstaff E-Pro travel trailer E20BHT highlights:
Perfect for families, couples, or friends, this trailer offers a great balance of comfort and practicality! Sleeping spots can be found in the bunk beds, which provide a cozy sleeping spot for kids or guests, while the 54” x 74” Murphy bed offers a spacious and comfortable sleeping area for two. Moreover, the kitchen is equipped with a three-burner cooktop for gourmet meals, a convection microwave for quick and easy cooking, and a fridge. The 39” dinette provides a comfortable spot for meals and snacks, perfect for enjoying quality time with family and friends. The 30" x 15" table provides additional space for dining, working, or playing games, and the sofa provides a comfortable seating area for relaxation and socializing, plus, the full bathroom provides a convenient spot to freshen up after a long day of exploring.
With any Flagstaff E-Pro travel trailer by Forest River, you will experience lightweight towing, style and features that will meet your needs, plus amenities that give you more than you expected! Built with interior and exterior composite sidewall construction for added strength and durability, a fully laminated roof for weather-tight protection, and aluminum truss roof bracing for enhanced stability. These trailers are equipped with Dexter leaf-spring axles for smooth towing and durable performance. The interior features an aluminum dinette, bed, and bunk, providing a strong and lightweight framework for comfortable living. Additionally, the backup camera prep ensures a safe and stress-free reversing experience. Make your selection today!
Standard Features (2026)
E-PRO FEATURES AND OPTIONS
Superior Construccion
Standard Features
Safety Standards
Climate Protection Package
Optional Features
E-PRO FEATURES AND OPTIONS
Superior Construction
Standard Features
Safety Standards
Optional Features
SUNSET SEEKER PACKAGE (E20BH, E20FK, E20FBS, E19FBS, E19FD, E19FDS, E19DBH, E15FBS, E15TB, E15RDG)
River to Forest Package (E19LE, E13LE, E11LE)
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Flagstaff E-Pro E20BHT |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30900 |
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21' |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| Dry Weight | 4058 lbs |
| Cargo Capacity | 2592 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2FSKB1T3039800 |



























