
New 2026 Forest River RV Flagstaff E-Pro E19RL
Description
Forest River Flagstaff E-Pro travel trailer E19RL highlights:
Start having unforgettable adventures with this amazing travel trailer! The queen-sized bed is the perfect spot to unwind and recharge after a day of exploring, offering a restful sleeping space that's sure to leave you feeling refreshed. The full bathroom has everything you need to refresh and rejuvenate in private. In the kitchen-living room combined area, you will find a three-burner cooktop for gourmet meals, a convection microwave for quick and easy cooking, and a spacious fridge to keep your ingredients fresh, plus overhead cabinets and a pantry/closet provide ample storage for cookware, dishes, and food. In addition, you can have endless evenings of amusement in the theater seat, which is the perfect spot to relax and enjoy your favorite shows or movies on the TV. On the outside, the exterior awning provides a shaded spot to enjoy the outdoors, while the pass-through storage offers plenty of room for gear, luggage, and equipment.
With any Flagstaff E-Pro travel trailer by Forest River, you will experience lightweight towing, style and features that will meet your needs, plus amenities that give you more than you expected! Built with interior and exterior composite sidewall construction for added strength and durability, a fully laminated roof for weather-tight protection, and aluminum truss roof bracing for enhanced stability. These trailers are equipped with Dexter leaf-spring axles for smooth towing and durable performance. The interior features an aluminum dinette, bed, and bunk, providing a strong and lightweight framework for comfortable living. Additionally, the backup camera prep ensures a safe and stress-free reversing experience. Make your selection today!
Standard Features (2026)
E-PRO FEATURES AND OPTIONS
Superior Construccion
Standard Features
Safety Standards
Climate Protection Package
Optional Features
E-PRO FEATURES AND OPTIONS
Superior Construction
Standard Features
Safety Standards
Optional Features
SUNSET SEEKER PACKAGE (E20BH, E20FK, E20FBS, E19FBS, E19FD, E19FDS, E19DBH, E15FBS, E15TB, E15RDG)
River to Forest Package (E19LE, E13LE, E11LE)
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Flagstaff E-Pro E19RL |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30903 |
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 20' 8" |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 407 lbs |
| Dry Weight | 3814 lbs |
| Cargo Capacity | 1183 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Available Beds | Queen |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2FSKC6T3039834 |


















