
New 2026 Forest River RV Flagstaff Super Lite 26SRD
Description
Forest River Flagstaff Super Lite travel trailer 26SRD highlights:
It will be so easy to enjoy time at the campground in this cozy travel trailer. The full kitchen includes a three burner gas oven, a microwave oven, and a 12V refrigerator to cook and store food, and the pantry will let you stock up on snacks. Your crew can get comfortable on the theater seat or around the rear U-shaped dinette, and there is a smart TV here to make it a movie night. The walk-thru bath will let you freshen up each day, and the queen bed in the front bedroom is sure to bring comfort. You will also find one of the dual entry doors here for convenience plus a wardrobe slide out for more storage and floor space. The exterior is just as accommodating with its pass-thru storage, 2" receiver hitch, and 21' power awning!
With any Flagstaff Super Lite travel trailer by Forest River, you can enjoy quality features with lightweight towing! The Climate Protection Package includes radiant foil in the front cap, underbelly, and slides, plus there are 12V thermostat-controlled heated tanks for added protection. The complete composite wall construction and 6-sided full-aluminum frame is ultra durable, and the RoadTech tire pressure monitoring adds safety. Each model also includes the Coast to Coast Package that comes with slam latch baggage doors, a high gloss fiberglass cap, Goodyear Endurance tires, plus a 200W solar panel with an optional additional 200W panel for more off grid capabilities. Inside, you'll love the roller shades, solid surface kitchen countertops, a shower miser system, and many more comforts!
Standard Features (2026)
Superior Construction
Standard Features
Safety Standards
Climate Protection Package
Optional Features
Coast to Coast Package
See us for a complete list of features and available options!
All standard features and specifications are subject to change.
All warranty info is typically reserved for new units and is subject to specific terms and conditions. See us for more details.
Due to the current environment, our features and options are subject to change due to material availability.
Specifications
| Manufacturer | Forest River RV |
| Model | Flagstaff Super Lite 26SRD |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 30939 |
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29' 9" |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 674 lbs |
| Dry Weight | 6554 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 21' Power w/Adjustable Rain Dump & LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TFLF22TZ200216 |































